7 ثانیه! محققان می‌گویند مردم در 7 ثانیه اول برخورد با شما در موردتان قضاوت می‌کنند. به این موضوع در دنیای ارتباطات “اولین تاثیر” می‌گویند.

اما در دنیای آنلاین و مخصوصا شبکه‌های اجتماعی، زمان این تاثیر اولیه کوتاه‌تر است. چرا که در شبکه‌های اجتماعی مخاطبان بسیار کم‌حوصله هستند. بنابراین اگر می‌خواهید در اینستاگرام روی مخاطبان‌تان تاثیر گذاشته و آنها را متقاعد به انجام کاری مثل فالو کردن‌تان کنید، احتمالا چیزی کم‌تر از 7 ثانیه فرصت دارید. اما چطور در این زمان کم تاثیر مثبتی روی آنها بگذاریم؟

در واقع اینجا باید از عکس پروفایل، آیدی و به طور کلی بیو کمک بگیرید! در این مقاله می‌خواهم هر چیزی که باید در مورد نوشتن بیو اینستاگرام بدانید تا بتوانید به کمکش در این چند ثانیه مخاطبان را قانع به انجام کاری کنید را به شما آموزش بدهم.

نحوه نوشتن بیو اینستاگرام حرفه ای

در یک کلام: بیو اینستاگرام شما باید به مخاطب بفهماند که به پیج درستی آمده! این یعنی کاربر باید بعد از خواندن بیو اینستاگرام تان متوجه شود که شما دقیقا چه کاری می‌کنید و اصلا آنها چرا باید شما را دنبال کنند؟ بیو باید آنقدر جذاب و قانع‌کننده باشد که مخاطبان بعد از خواندن و مشاهده‌اش به کلیک روی دکمه “دنبال کردن” ترغیب شوند.

خب، توضیحاتی که بالا گفتم در عین مهم بودن‌شان، خیلی کلی هستند. پس بیایید کمی هم به شکل جزئی وارد شده و با اصول و تکنیک های نوشتن بیو اینستاگرام آشنا شویم.

1_ نام را بهینه کنید

در اینستاگرام هر اکانت یک آیدی و یک نام دارد. آیدی آن چیزی است که هنگام ثبت نام انتخابش می‌کنید و نمی‌تواند با آیدی دیگر کاربران یکی باشد. اما نام متن کوتاهی است که پایین عکس پروفایل قرار می‌گیرد. این نام در واقع می‌تواند باعث شود خیلی از کاربران در اینستاگرام پیدا و دنبال‌تان کنند. یعنی چه؟

زمانی که کاربران در اینستاگرام کلمه‌ای را جستجو می‌کنند، این اپلیکیشن به آنها پیج‌هایی که در بخش نام‌شان کلمه مورد نظر را دارند نشان می‌دهد. مثلا تصویر پایین را مشاهده کنید:

همانطور که می‌بینید من کلمه خرید کتاب را جستجو کردم و اینستاگرام هم دقیقا مخاطبانی که کلمه مورد نظرم را به عنوان نام نوشته بودند نشانم دارد. بنابراین در قدم اول باید نامی انتخاب کنید که به نظرتان مخاطبان برای رسیدن به پیجی مثل پیج شما جستجو می‌کنند. البته اگر هدف‌تان برندسازی شخصی است، می‌توانید نام خودتان را در این بخش بنویسید تا کاربران با جستجو آن به پیج‌تان برسند.

2_ به شکل خلاصه خودتان را معرفی و برجسته کنید!!

متنی که در بیو اینستاگرام می‌نویسید، محدودیت دارد و نمی‌توانید هرقدر که خواستید آن را طولانی کنید. بنابراین در عین همین محدودیت باید خودتان را به شکل برجسته و متفاوتی به مخاطبان معرفی کنید. مثلا این نمونه بیوگرافی اینستاگرام را در تصویر پایین را مشاهده کنید:

همانطور که مشاهده می‌کنید، آقای جاوید در چند جمله کوتاه ابتدا خودشان را به مخاطبان معرفی می‌کنند، سپس توضیح می‌دهند که می‌توانند چه کمکی به آنها بکنند. نکته مهم‌تر اینجاست که معرفی و توضیح فعالیت‌شان را به شکل عادی انجام نداده؛ بلکه با کلماتی مثل ابرمغز، راحت و… بیو را برجسته کرده‌اند. پس به طور خلاصه در نوشتن بیو اینستاگرام شخصی و غیر شخصی:

  • اگر نیاز است برند خودتان را با یک جمله معرفی کنید،
  • توضیح بدهید که فعالیت‌تان چیست،
  • و بگویید که در این پیج اینستاگرام چه کمکی به آنها می‌کنید؟

3_ توضیحات بیشتر را به هایلایت اضافه کنید

به نظر من یکی از بهترین قابلیت‌های اینستاگرام هایلایت است. هایلایت‌ها عملا اینستاگرام را از یک شبکه اجتماعی خشک به شبکه‌ای تبدیل کرده‌اند که می‌توانید در آن محتوا را دسته‌بندی کنید. این نمونه بیو اینستاگرام را در تصویر پایین مشاهده کنید:

این یک نمونه موفق از دسته‌بندی محتواست که به کاربر برای رسیدن به موضوعات مورد نظر در پیج کمک می‌کند.

عملا برای ساخت یک بیو موفق، باید از هایلایت‌ها نهایت استفاده را ببرید. همانطور که بالاتر هم گفتم در بیو محدودیت متنی زیادی وجود دارد و نمی‌توانیم هر چه می‌خواهیم مخاطب بداند را در آن بنویسم. اما در مقابل، هایلایت‌ها دست‌مان را باز می‌گذارند.

بنابراین حتما هایلایت‌هایی را برای معرفی برند خودتان، معرفی دقیق محصولات، خدمات و… قرار بدهید. البته تصور نکنید که چون اینجا محدودیتی در نوشتار نداریم، باید هر چه می‌خواهیم بنویسم. یادتان باشد که به طور کلی مخاطب اینستاگرام مخاطب کم‌حوصله‌ای است و نباید با حجم زیادی محتوا روبرو شود.

4_ با لینک از هدررفت مخاطبان جلوگیری کنید

هر چقدر هم که بیو اینستاگرام جذابی بنویسید، در نهایت تعداد زیادی از مخاطبان بعد از مشاهده آن، بدون انجام کار خاصی پیج‌تان را ترک می‌کنند. اما شما می‌توانید از هدررفت تعدادی از این مخاطبان جلوگیری کنید. چطور؟ به کمک لینک‌ها!

اینستاگرام اجازه می‌دهد یک لینک در بخش بیو خودتان قرار بدهید. حالا اگر کمی هوشمند باشید، می‌توانید با همین لینک‌ها مخاطبان را به سمت خودتان جذب کنید. مثلا تصویر پایین را مشاهده کنید:

این در واقع صفحه‌ای است که بعد از کلیک روی لینک بیو یکی از اینفولئنسرهای اینستاگرامی به آن وارد شدم. عملا من بعد از کلیک روی این لینک، چندین گزینه مختلف در مقابلم دارم که هر کدام از آنها می‌تواند باعث افزایش ارتباط من با این برند شود. ساخت این صفحات با ابزارهایی مثل zil.ink امکان‌پذیر است.

البته الزامی هم به ساخت چنین صفحاتی نیست، حتی اگر لینک یک دوره رایگان، یک کاتالوگ، لیست قیمت و… را هم در لینک بیو قرار بدهید، از هدررفت تعداد زیادی از مخاطبان جلوگیری کرده‌اید.

اضافه کردن شماره تماس

اگر از آن‌دسته کسب و کارهایی هستید که برای‌تان اهمیت دارد مخاطبان سریعا با شماره‌تان برای دریافت مشاوره و… تماس بگیرند، بهتر است شماره تماس قابل کلیک شدن را هم به بیو اینستاگرام اضافه کنید. به این ترتیب هم تعداد مخاطبانی که بدون انجام عمل خاصی از اینستاگرام‌تان خارج می‌شوند را کاهش می‌دهید.

5_ کمی خلاق باشید

برای اینکه بیو اینستاگرام تان را کمی متفاوت نوشته و بیشتر نظر مخاطبان را به خودتان جلب کنید، خوب است مقداری خلاقیت در آن به کار ببرید. از جمله کارهای خلاقانه‌ای که می‌توان در بیو انجام داد، اینها هستند:

استفاده از ایموجی‌ها

اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد برای ساخت یک بیوگرافی حرفه ای اینستاگرام، از ایموجی‌ها هم استفاده کنید. بنابراین با توجه به نوع فعالیت‌تان، در بیو از ایموجی‌های مرتبط کمک بگیرید. البته نه به اندازه‌ای که ظاهر بیو زشت شود.

قرار دادن هشتگ‌های مختص برند

اینستاگرام علاوه بر ایموجی‌ها، اجازه می‌دهد در بیو از هشتگ هم استفاده کنید. پیشنهاد من البته استفاده از هشتگ‌های عادی نیست، بلکه پیشنهاد می‌کنم یک یا چند “هشتگ مختص برندتان” را در آن قرار بدهید!

منظورم هشتگ‌هایی است که خودتان در اینستاگرام ساخته‌اید و صرفا پست‌های شما در آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب کاربران با کلیک روی هشتگ‌ها وارد صفحات آن شده و تمامی پست‌ها یا پست‌های یک موضوع خاص‌تان را مشاهده می‌کنند.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر: اگر با اصول نوشتن متن‌های جذاب و ترغیب کننده برای بیو آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنم نوشتن آنها را به تبلیغ نویس‌ها بسپارید. تبلیغ نویس کسی است که به خوبی نحوه نوشتن متن‌هایی که روی ذهن مخاطب تاثیر بگذار را بلد است. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید، مقاله تبلیغ نویسی چیست را بخوانید.

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مطلب به طور جامع به این سوال پاسخ دادم که چگونه یک بیو حرفه ای برای اینستاگرام بنویسیم؟ در نهایت اگر سوال و نظری دارید، در بخش نظرات منتظر شما هستم.

منابع: