امروز نگاهی به آمار فروش کتاب‌ها در دیجی کالا داشتم. واقعا برایم جالب بود که بعضی کتاب‌ها فقط در این وب سایت بیشتر از 4 هزار بار فروخته شده‌اند! اگر دست‌تان در دنیای بازاریابی و فروش کتاب باشد، خودتان بهتر می‌دانید این تعداد فروش چه سود زیادی حاصل می‌کند.

با توجه به این آمار، می‌خواهم راهکارها و نحوه فروش کتاب در اینترنت را در این مقاله به شما آموزش بدهم. از فروش کتاب در دیجی کالا تا اصول تبلیغات آنلاین برای فروش کتاب و… . با من همراه باشید.

نحوه فروش کتاب در اینترنت

دقت کنید، هیچ کدام از راهکارهای فروش کتاب در اینترنت که در این مقاله می‌خوانید، فیک و دروغین نیستند. بلکه همه آنها تست شده و بازدهی دارند. بنابراین در حین خواندن‌شان، به این فکر کنید چطور باید این راهکار را توجه به شرایط خودتان عملی کنید.

1_ فروش کتاب در کتابراه و…

ببینید، در حالت عادی شما برای فروش کتاب در اینترنت نیاز دارید برای بازاریابی اینترنتی هزینه کرده و مخاطبان جدید جذب کنید. اما همین حالا سایت‌هایی در سطح وب هستند که خودشان کاربران زیادی داشته و می‌توانید نسخه الکترونیکی کتاب‌تان را در آنها قرار داده و به کاربران بفروشید.

از جمله این سایت‌ها، وب سایت معروف کتابراه است. در این سایت می‌توانید نسخه صوتی و الکترونیکی کتاب‌ها یا کتاب خودتان را به فروش برسانید. برای شروع کافی است وارد سایت‌شان شده و به صفحه نشر الکترونیک بروید.

2_ فروش کتاب در دیجی کالا

بر خلاف کتابراه، دیجی کالا صرفا کتاب‌های نسخه چاپی را به فروش می‌رساند. البته فیدیبو  یکی از شرکت‌های متعلق به دیجی کالاست که می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی خودتان را در آن بفروشید.

اما در مورد خود دیجی کالا؛ با توجه به اینکه تعداد زیادی از مخاطبان برای خرید کتاب به سراغ دیجی کالا می‌روند، وجود کتاب شما در دسته بندی‌های مرتبط این سایت، می‌تواند باعث افزایش فروشش شود.

البته این در صورتی است که تصاویر جذابی از کتاب در این سایت قرار داده و توضیحات ترغیب‌کننده‌ای هم برایش بنویسید. اگر نمی‌دانید باید توضیحات لازم برای فروش کتاب در اینترنت را چطور بنویسید، پیشنهاد می‌کنم این کار را به یک تبلیغ نویس حرفه‌ای بسپارید. تبلیغ نویسان متن‌هایی می‌نویسند که راحت‌تر مخاطبان را به خرید قانع می‌کند.

3_ برای فروش کتاب تان تبلیغ آنلاین کنید

بعضی از سایت‌هایی که کتاب‌تان را در آنها برای فروش قرار داده‌اید، به شما اجازه تبلیغ کردن صفحه فروش کتاب‌ را هم می‌دهند. بنابراین اگر به فکر افزایش فروش کتاب هستید، کمی بودجه برای تبلیغات آن کنار بگذارید.

مثلا می‌توانید یک نسخه از کتاب‌تان را برای یک فرد پرمخاطب در اینستاگرام که در حوزه مرتبط به کتاب شما فعال است ارسال کنید. در ادامه با پرداخت پول از او بخواهید در یک استوری یا پست، کتاب شما را معرفی کرده و لینک آن را هم در اختیار مخاطبان قرار بدهد تا بتوانند آن را بخرند.

علاوه بر این، می‌توانید از انواع تبلیغات دیگر هم کمک بگیرید. مثلا می‌توانید ایمیل مارکتینگ کنید، پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی روی تلفن همراه مخاطبان یا رایانه آنها ارسال کرده و… .

4_ از تبلیغات گوگل کمک بگیرید

تا الان از خودتان پرسیده‌اید چرا وقتی کلمه خرید کتاب را در گوگل جستجو می‌کنم، سایت‌هایی مثل دیجی کالا ظاهر می‌شوند؟ در حالی که صدها سایت فروش کتاب دیگر هم وجود دارند.

در واقع رقابت در موتورهای جستجویی مثل گوگل روی کلمات مختلف “سئو” نام دارد. این یعنی اگر سایت شما سئو بهتری از رقبا داشته باشد، وقتی کاربر کلمه‌ای را در گوگل جستجو می‌کند سایت شما را در نتایج اول مشاهده می‌کند. البته مشکل اینجاست که سئو کردن سایت مقداری زمان‌بر و هزینه‌بر است.

اما راه دیگری هم برای رسیدن به صفحات اول گوگل وجود دارد. چه؟ تبلیغات گوگل! شما می‌توانید با پرداخت هزینه به گوگل، روی هر کلمه‌ای که مد نظر دارید، به صفحات اول برسید.

بنابراین پیشنهاد می‌کنم برای صفحه کتاب‌تان تبلیغات گوگل فعال کنید. مثلا اگر کتاب‌تان در حوزه کسب و کار اینترنتی است، می‌توانید تعیین کنید وقتی کاربران کلماتی مثل کتاب کسب و کار اینترنتی و… را جستجو می‌کنند، در لینک اول شما را ببینند. همینطور می‌توانید تعیین کنید حتی وقتی کاربر کلمات مربوط به اسم کتاب‌های مرتبط را جستجو می‌کند هم باز صفحه کتاب شما در نتیجه اول مشاهده کند.

5_ فروش کتاب در آمازون!

آمازون بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان است که دفتر آن و شرکتش در آمریکاست. این سایت هم مثل دیجی کالا به کاربران اجازه می‌دهد کتاب و هر محصول دیگری را به فروش برسانند.

اگر واقعا باور دارید که کتاب‌تان بسیار پرمحتواست و حتی مخاطبان خارج از کشور هم می‌توانند از آن استفاده کنند، پیشنهاد می‌کنم نسخه ترجمه شده کتاب‌تان را برای فروش در آمازون قرار بدهید. همینطور در این سایت می‌توانید نسخه صوتی کتاب‌تان را هم در معرض فروش بگذارید.

علاوه بر اینها اگر می‌دانید ایرانیان مقیم خارج ممکن است به کتاب شما علاقه‌مند باشند، می‌توانید نسخه فارسی آن را در آمازون قرار بدهید! جالب است بدانید که بعضی از کتاب‌های زبان فارسی در آمازون بیشتر از چند هزار نسخه به فروش رفته‌اند!

6_ راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

در آخر اگر قصد دارید به فروش کتاب در اینترنت به عنوان یک کسب و کار نگاه کنید، پیشنهاد می‌کنم به فکر راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب باشید.

هزینه راه اندازی این فروشگاه‌ها چیزی بین 2 تا 5 میلیون تومان و هزینه به درآمد رساندن آن، بین 2 تا 10 میلیون تومان است. البته در آینده باید از درآمد حاصله هم برای افزایش فروش آنلاین کتاب استفاده کنید.

برای طراحی سایت می‌توانید همین حالا به سراغ شرکت‌های مرتبط رفته یا اینکه خودتان با یادگیری سیستم سایت ساز وردپرس، اقدام به ساخت سایت کنید.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله با هم نحوه فروش کتاب در اینترنت را یاد گرفتیم و 6 تا از مهم ‌راهکارهای آن را بررسی کردیم. در نهایت اگر راه دیگری می شناسید، در بخش نظرات منتظر شما هستم.