شناسایی درست و دقیق مخاطب تبلیغات باعث افزایش کارآمدی تبلیغات و کاهش هزینه‌های آن می‌شود. سؤالی که در مورد مخاطب تبلیغات مطرح می‌شود این است که چگونه دایره بازار هدف تبلیغات خود را انتخاب کنم به‌گونه‌ای که هیچ‌یک از مخاطبین تبلیغات کسب‌وکارمان خارج از دایره قرار نگیرند.

مخاطب گروهی از افراد است که ارتباط گر می خواهد به آنان دسترسی داشته باشد و ارتباط برقرار کند. شما بر مبنای هر استراتژی تبلیغاتی‌ای که فعالیت کنید، با سه گروه از مخاطبان مواجه هستید:

  1. کسانی که قبلاً از محصولات شما استفاده کرده‌اند.

  2. کسانی که مجبور به استفاده محصول شما یا مشابه آن هستند.

  3. کسانی که در شرف استفاده و خرید از محصولات شما می‌باشند.

دایره‌ای که شما برای مخاطب تبلیغات خود ترسیم می‌کند باید هر سه گروه را در برگیرد. تبلیغات شما باید به نحوی باشد که بر تمامی افراد این دایره تأثیر بگذارد. باید در تبلیغات خود دلیلی را برای استفاده از محصولتان در همین لحظه پیش روی آن‌ها بگذارید. اگر مشتریان با محصول شما آشنایی دارند، با تبلیغات شما، باید به خرید این محصول در نخستین فرصت ترغیب شوند. دیگرانی را تاکنون موفق به آشنایی با ویژگی‌های محصول شما نشده‌اند، باید به پرس‌وجوی بیشتر برای اتخاذ تصمیم نهایی خرید ترغیب شوند.

جمع‌آوری اطلاعات مشتریانی که مخاطب تبلیغات ما هستند

برای شناسایی درست دایره مخاطبین تبلیغات باید نسبت به جمع‌آوری اطلاعات از آنان اقدام کنید. باید بدانید چه نوع مجله‌ها و مطالبی را مطالعه می‌کنند؟ چه برنامه‌هایی را می‌بینند؟ چه نوع موسیقی‌ای را می‌شنوند؟ در کدام مناطق بیشتر زندگی می‌کنند؟ احساسات و تفکراتشان چگونه است؟ و در کل، چه فعالیت‌های اصلی‌ای را در زندگی انجام می دهند.

 چگونه مخاطب تبلیغات را ترسیم کنم؟

برای اینکه بتوانید در تبلیغات به‌درستی دایره مخاطب تبلیغات خود را ترسیم کنید لازم است که نکاتی را رعایت کنید:

*قابلیت‌های محصول خود را بسنجید و ارزیابی کنید.

 این اقدام می‌تواند بیشترین میزان مخاطبان و مشتریان را به شما معرفی نماید. درنتیجه قادر خواهید بود به همان میزان که توان پاسخگویی به نیازهای بازار رادارید، محصول را تولید کنید و از سرمایه‌گذاری بیهوده و هزینه‌های سربار بپرهیزید.

*مسائل و مشکلات مشتریان بالقوهٔ خود را شناسایی کنید.

این امر سبب می‌شود در هدف‌گذاری‌ها بر مشتریانی متمرکز شوید که با خدمات و محصولات خود می‌توانید به نیازشان پاسخ دهید.

*با بررسی سبک زندگی مشتریان دریابید که چه افرادی در خانواده، تصمیم‌های خرید مرتبط با محصول شمارا اتخاذ می‌کنند.

در خصوص برخی محصولات، این گام ساده و پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسد. برای مثال، زنان اغلب تصمیم‌های مربوط به خرید تخت خواب و لوازم‌خانگی را اتخاذ می‌کنند، درحالی‌که بیشتر مردان هستند که در لحظهٔ نهایی خرید پول را می‌پردازند. شناخت فرد تصمیم‌گیرندهٔ نهایی در مورد بسیاری از محصولات کلید حل معمای خرید است. داشتن این امر در بسیاری از فعالیت‌های تبلیغاتی، ازجمله فعالیت تبلیغات چریکی لازم به نظر می‌رسد.

علاوه بر نکته های اشاره شده در بالا، تکته های زیر نیز می تواند برای شناسایی مخاطب تبلیغات مفید باشد:

*رقبای خود را بشناسید.

بازار و مخاطب تبلیغات شما با بازار و مخاطب تبلیغات رقبای شما یکی است.  بنابراین واضح است که شناخت توانایی‌ها و نقاط و رقبا و دانستن آنچه سرسخت‌ترین رقبا بدان توجه می‌کنند، برای تمامی شرکت‌ها حائز اهمیت است.

*وضعیت و شرایط فعلی کسب‌وکار را بشناسید

زمانی که وضعیت بازار آشفته و نامناسب است، کاهش هزینه‌های تبلیغاتی یکی از راهکارهای پیش پای شرکت‌ها است. تبلیغات درست و هدفمند در چنین شرایطی راهکاری اثربخش و بهترین گزینه خواهد بود.

با انتخاب گروه‌های بسیار کوچک در بازار شمارا قادر می‌سازد تا پیام خود را به بخش‌های جدیدتری از مشتریان بالقوه انتقال دهید و به‌صورت مستقیم با آن‌ها برقرار کنید. بهتر است یک‌چیز را به بعضی ها بگویید تا هیچ‌چیز را به همه.

*محدودیت‌های خود را بشناسید.

تبلیغات برای بسیاری از شرکت‌ها معادل است با وعده‌ و وعیدهای بیش‌ازحد و طراحی چشم‌اندازی دست‌نیافتنی پیش پای مشتریان. این کار باعث کاهش تأثیرگذاری تبلیغات و کاهش مشتریان می‌شود.

*از اطلاعات مشتریان سابق خود استفاده کنید.

با مشتریان و خریداران گذشته خود نیز ارتباط برقرار کنید تا از ویژگی‌های جمعیت شناختی نظیر سن و جنسیت، اقتصادی، سبک زندگی و احساسات و سلایق آنان درزمینهٔ فعالیت‌های خودتان مطلع شوید.

کلام آخر

شناخت درست و دقیق دایره مخاطب تبلیغات در بازار از اصلی‌ترین گام‌های تبلیغات بشمار می‌آید. کوچک‌ترین خطا در این راه می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری بر شرکت‌ها آورد. پس لازم است که مدیران تبلیغات شرکت‌ها در این گام هیچ نکته‌ای را کم‌اهمیت تلقی نکرده، از خطاهای گذشته درس بگیرند.