قطعا اگر بخواهید در فضای مجازی محصولات یا خدمات خود را تبلیغ کنید. در مرحله ی اول نیاز به یک متن تبلیغاتی جذاب و حرفه ای دارید. یک تبلیغ اینترنتی بدون یک متن تبلیغاتی خوب تاثیر چندانی نخواهد داشت و حتی ممکن است یک متن ضعیف تبلیغاتی، هزینه ی تبلیغات شما را به کلی هدر دهد.

ویژگی هایی یک متن تبلیغاتی مناسب:

1.پیام تبلیغاتی باید در کاربر احساس نیاز ایجاد کند.

قطعا مهمترین عامل در جذب مشتری داشتن یک متن تبلیغاتی مناسب است. در حقیقت تبلیغات شما زمانی اثر بخش است که مشتری را ترغیب نماید از محصول یا خدمات شما دیدن کند و در نهایت فروش صورت گیرد.

در این بین متن تبلیغاتی جذاب و حرفه‌ای می‌تواند موفقیت یک تبلیغ اینترنتی را تضمین کند. اما یک متن تبلیغاتی موفق باید چه خصوصیاتی داشته باشد. در ادامه به ویژگی‌های متون تبلیغاتی موثر اشاره خواهیم نمود.

شما چه زمانی خرید می‌کنید؟ پاسخ واضح است زمانی که به چیزی نیاز داشته باشید. برای نیاز به تفریح، بلیط استخر می‌خرید. برای نیاز به غذا، به فست فود می‌روید و… هر زمان یک محصول را می‌خرید در حقیقت دارید به یک نیاز جسمی یا احساسی پاسخ می‌دهید. احساس نیاز در متون تبلیغاتی می‌تواند، تاثیر تبلیغ شما را چندین برابر کند. در واقع شما باید این حس را در مخاطب القا نمایید که به کالا یا خدمات شما نیازمند است و باید این نیاز را سریعا برطرف نماید. به این ترتیب به سرعت فروش صورت می‌گیرد.

2.پیام تبلیغاتی باید خیره کننده و جذاب باشد.

گاها دیده‌اید که افراد در اثر یک پیام یا متن خشک‌شان زده و چند لحظه‌ای مکث می‌کنند. این دقیقا همان واکنشی است که مردم باید بعد از خواندن یا دیدن تبلیغات شما داشته باشند. این جذابیت و متمایز بودن، کلید موفقیت در تاثیر بیشتر تبلیغات است.

3.پیام تبلیغاتی باید احساس ترس، گناه ، بی مسئولیتی و … را القا نماید.

در این نوع پیام ما ابتدا درباره مشکلات و عوارض ناشی از استفاده نکردن محصول صحبت می‌کنیم و در نهایت با درگیر کردن مخاطب در این سری احساسات فروش را شکل خواهیم داد. مثلا می‌توان از عوارض خطرناک اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید و تاثیر آن روی پوست انسان سخن گفت و در نهایت بعد از ایجاد ترس در مخاطب کرم ضد آفتاب فلان شرکت را برای رفع نگرانی به مردم فروخت.

4.سعی کنید احساس مثبت را به مشتریان انتقال دهید.

تجربه ثابت کرده که فروشندگانی که احساسات مثبت را به خریداران منتقل می‌کنند نسبت به فروشندگانی که این کار را انجام نمی‌دهند، معمولا فروش کمتری دارند. مثلا اگر دو فروشنده‌ی مرغ را در نظر بگیرید که قصد فروش مرغ یخ زده را دارند. فروشنده‌ای که روی محصول اتیکت مرغ تازه یخ زده را نوشته است. بیشتر از فروشنده‌ای که محصولش بدون اتیکت است یا فقط اتیکت مرغ یخ زده را نصب کرده، فروش خواهد داشت.

5.در مشتری ایجاد فوریت نماید.

عمدتا انسان زمانی که احساس کند. وقتی برای انجام کار ندارد. آن کار را به سرعت انجام می‌دهد. نمونه بارز این قضیه را در دانش آموزان می‌بینید که در آخرین روز قبل از امتحان با جدیت تمام درس می‌خوانند. اما در چند روز مانده به شروع امتحان درس خواندن را چندان جدی نمی‌گیرند. در هنگام نوشتن متن تبلیغاتی سعی کنید احساس نبود وقت، عقب ماندن از سود و… را در مشتری ایجاد کنید. به این ترتیب فروش بیشتری خواهید داشت. مثلا فقط یک روز مانده تا پایان تخفیف فلان محصول. اگر این محصول را دو ماه پیش خریده بودید تا به حال این قدر سود کرده بودید. این فوریت‌ها مخاطب را مجاب می‌کند که اگر از شما خرید نکند، قطعا ضرر خواهد کرد و این احساس باعث فروش محصول شما خواهد شد.

6.تبلیغات را با میزان درک و فهم مخاطب تطبیق دهید.

متن تبلیغاتی برای هر محصول متفاوت است چرا که هر محصول مخاطبین متفاوتی دارد. شما باید بدانید، برای چه کسی می‌خواهید، تبلیغ بنویسید. شناخت روی مخاطب، سن آن ها، جنسیت، علایق، موقعیت جغرافیایی و حتی عقاید دینی و مذهبی می‌تواند روی تاثیر تبلیغات شما بسیار موثر باشد. مثلا متن تبلیغ که برای یک چیپس نوشته می‌شود با متن تبلیغاتی که برای یک کفش طبی نوشته می‌شود، قطعا باید متفاوت باشد. در تبلیغ اول بیشتر مخاطبان تبلیغ، کودکان، نوجوانان و جوانان هستند. اما مخاطب کفش‌های طبی بیشتر میان سالان و افراد سال خورده می‌باشند.

7.در متن تبلیغات به مزیت های محصول خود اشاره نماید.

قطعا برای فروش باید یک سری برتری‌ها در محصول شما وجود داشته باشد. در تبلیغات باید این مزیت‌ها به خوبی نمایش داده شوند. مثلا پدیده‌ی رفع عطش در تابستان داغ با یک بستی تگری می‌تواند نمایش مزیت بستی در تبلیغات باشد. یا به عکس، یک قهوه‌ی داغ در زمستان می‌تواند، مزیت قهوه در زمستان باشد. در این مواقع مخاطب خود را در شرایط قرار داده و مجاب به خرید از شما می‌شود.

چه عناوینی برای تبلیغات می تواند جذاب و تاثیر گذار باشد. 

عمدتا عنوان متن در تبلیغات حکم سر روی بدن را دارد. یعنی عنوان در تبلیغات پادشاه است. بنابراین باید برای نوشتن عنوان جالب و منحصر به فرد واقعا وقت بگذارید. برای تاثیر بیشتر عنوان تبلیغ خود بر روی مخاطبین می‌توانید از واژه‌های زیر استفاده نمایید.

واژه رایگان: تقریبا کمتر کسی است که از این واژه خوشش نیاید. این واژه در عنوان تبلیغات معجزه می‌کند.

واژه محدود: معمولا انسان به هر چیز که کمیاب باشد، بیشتر علاقه نشان می‌دهند. این واژه در تبلیغات می‌تواند کم‌یاب بودن و دور از دسترس بودن را القا نماید.

 واژه تضمینی: عمدتا وقتی چیزی را تضمین می‌کنید. به افراد کمک می‌کنید. تا با خیال راحت‌تر به شما اعتماد نمایند. این اعتماد خرید را آسان‌تر می‌کند. از سوی دیگر حس کنجکاوی مخاطبان را نیز بر می‌انگیزد.

واژه ساده: ساده را همه دوست داریم. ساده‌ترین روش آموزش زبان انگلیسی، ساده‌ترین راه ورود به فلان کشور. بله کلمه‌ی ساده در تبلیغات غوغا می‌کند.

نکاتی که به آن اشاره شد برای تاثیرگذاری تبلیغات به شما کمک بزرگی خواهد نمود. بنابراین سعی کنید از تمامی موارد در متون تبلیغاتی خود استفاده نماید.

یادتان باشد. تبلیغات مستقیما با سرمایه‌ی شما در ارتباط است در کسب و کار برای دوام باید سرمایه خود را حفظ نموده و افزایش دهید. پس سعی کنید برای تبلیغات خود وقت بگزارید. با استراتژی قدرتمند، متن جذاب و قوی و برنامه ریزی صحیح، اقدام به تبلیغات نماید. تبلیغات صحیح، می‌تواند اوضاع کسب و کار شما را متحول کند. اما تبلیغات ضعیف می‌تواند به برند شما لطمه نیز بزند.

جمع بندی کلی:

یک متن ساده، گیرا و جذاب می تواند در تبلیغات معجزه کند. اثر بخشی تبلیغ شما به زیبایی متونی است که در آن به کار می برید. در نوشتن متون تبلیغاتی باید به مواردی چون ایجاد فوریت، احساس نیاز، انتقال حس مثبت و … توجه نمایید.