چه بخواهید سئو سایت‌تان را بهبود داده و نرخ کلیک بیشتری در گوگل بگیرید و چه خواسته‌تان این باشد که تبلیغ‌تان بیشتر دیده شود، در هر حال کارتان به یادگیری تکنیک های نوشتن تیتر جذاب گیر است. چیزی که قرار است در این مقاله به شکل تخصصی یادتان بدهم.

منظورم از کلمه “تخصصی” این است که نمی‌خواهم یک سری موضوع تکراری را برای‌تان بیان کنم، بلکه می‌خواهم از تجربه برای‌ شما عزیزان صحبت کنم.

آموزش تکنیک های تیترنویسی

ببینید، زمانی که من قرار است یک تیتر جذاب بنویسم، مطمئن می‌شوم عنوان مورد نظرم این 4 ویژگی‌ را داشته باشد:

 • اول از همه با توجه به جایی که قرار است استفاده بشود، تعداد کلمات مناسبی داشته باشد،
 • در همین تعداد کلمات محدود، به خوبی نظر مخاطب را جلب ‌کند،
 • اگر قرار است در گوگل در کنار دیگر سایت‌ها یا در کنار انواع محتوای دیگر قرار بگیرد، از بقیه متمایز باشد،
 • به شکل واضح به مخاطب خبر بدهد که با کلیک روی این عنوان، چه چیزی به دست می‌آورد؟

با این پیش‌زمینه، می‌توانم تکنیک های تیترنویسی و نوشتن عنوان جذاب که از آنها استفاده می‌کنم را برای‌تان توضیح بدهم:

1_ ببینید مخاطبان با چه کلماتی هیجان زده می‌شوند؟

زمانی که قرار است یک عنوان جذاب بنویسید، باید ببینید مخاطبان آن عنوان چه کسانی هستند و چه کلماتی آنها را هیجان‌زده می‌کند؟

مثلا اگر در حوزه فروش خودرو قرار است تیترنویسی کنید، احتمالا کلماتی مثل قیمت، بهترین قیمت، مقایسه، اقساطی و… چیزهایی هستند که نظر مخاطبان شما را جلب می‌کنند. بنابراین در مرحله اول بین 5 تا 30 کلمه جذاب و تاثیرگذار برای مخاطبان را لیست کنید.

2_ ببینید چه کلماتی مخاطبان شما را سرد می‌کند؟

همیشه در همه حوزه‌ها هستند کلمات و جملاتی که به خاطر استفاده زیاد، مخاطبان از دیدن‌شان سرد می‌شوند. شما به عنوان یک عنوان نویس یا تبلیغ نویس، باید مطمئن شوید که این کلمات در تیتر جذاب شما جایی ندارند.

مثلا در حوزه فروش لباس احتمالا کلماتی مثل تخفیف، ارزان، off و… در نظر مخاطبان کلمات بی‌ارزشی باشند که وعده‌های دروغین و واهی می‌دهند.

3_ صفت‌های کوبنده را انتخاب کنید

ببینید کدام عنوان جذاب‌تر است؟

 • 12 راهکار برای نوشتن عنوان جذاب،
 • 12 تکنیک متحیرکننده برای نوشتن عنوان جذاب و جادویی!

اگر انتخاب‌تان عنوان دوم نباشد، واقعا بی‌انصافید! دقت کردید چطور عنوان دوم صرفا با استفاده از چند صفت متفاوت، می‌تواند نظر مخاطب که شما باشید را جلب کند؟

این قدرت و معجزه‌ای است که صفت‌ها می‌توانند در عنوان شما داشته باشند. بنابراین در قدم سوم، باید لیست یک سری صفت را بنویسید. البته شاید در سطح وب و با جستجوی کلماتی مثل “کلمات قدرتمند در عنوان نویسی” بتوانید آنها را پیدا کنید.

4_ اعداد را فراموش نکنید

به طور کلی تحقیقات می‌گویند که ذهن ما به چیزهایی که قابل شمارش و قابل درک هستند، علاقه بیشتری دارد تا چیزهایی که مجهول بوده و نمی‌توان به درستی درک‌شان کرد. به همین دلیل است که به عنوان یک نکته کوچک در تیترنویسی، به اعداد توجه می‌کنیم. بنابراین شما هم زمانی که قصد نوشتن عنوان برای محتواها یا حتی تبلیغات‌تان را دارید، می‌توانید از اعداد استفاده کنید. مثلا:

 • درس شیمی را در 36 روز یاد بگیرید،
 • با این 12 تکنیک در 4 ماه لاغر شوید،
 • 9 راهکار برای به دست آوردن پول بیشتر در فروشگاه،
 • و…

برای اینکه بهتر اهمیت وجود عدد در عنوان را درک کنید، همین عنوان‌ها را بدون عدد در ذهن‌تان متصور شوید. البته یادتان باشد، ممکن است به ذات برخی از محتواها یا محصولات، عدد نخورد!

یعنی چه؟ یعنی مثلا من وقتی می‌خواهم برای تبلیغ یک فروشگاه لوازم خانگی تیتر بنویسم، احتمالا به جای عددها، روی کلمات ارزشمند برای مخاطبان و صفت‌های عالی کار می‌کنم. چون واقعا نوشتن عدد در این عنوان جذاب نیست.

5_ با من صحبت نکنید!

یک نکته جالب! می‌دانستید مخاطبان به عنوان‌ها و کلا محتواهایی که در آن از ضمیر “تو و شما” استفاده کنید، توجه بیشتری می‌کنند؟ هم تحقیقات و هم تجربه من در این چند سال تبلیغ نویسی نشان داده که استفاده از ضمیر شما، می‌تواند بیشتر توجه و تعامل مخاطبان را جلب کند.

بنابراین می‌توانم بگویم استفاده از ضمیر تو یا شما، یکی از تکنیک های نوشتن عنوان جذاب است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

6_ خودتان را بی نیاز از فرمول‌ها ندانید

من نزدیک به x سال است که در حوزه تبلیغ نویسی فعالم، اما هنوز هم وقتی سفارش تیترنویسی می‌گیرم، یک برگه از فرمول های عنوان نویسی را کنار دستم می‌گذارم! اصلا من هیچ، جالب است بدانید بزرگان تبلیغ نویسی ایرانی و خارجی هم همیشه از فرمول های عنوان نویسی برای نوشتن تیتر جذاب کمک می‌گیرند. با توجه به این، در ادامه چند فرمول عنوان نویسی را برای‌تان می‌نویسم:

 • x رازِ y از y

12 راز نوشتن عنوان های جذاب از زبان تبلیغ نویسان

 • x راه حل سریع برای y

9 راه حل سریع برای درمان جوش صورت

 • چطور y را مثل y ها انجام بدهیم؟

چطور ماهیگیری را مثل شکارچیان سرخپوست انجام بدهیم؟

پیشنهاد می‌کنم برای پیدا کردن فرمول‌های بیشتر در سطح وب جستجو کنید. مخصوصا در وب انگلیسی فرمول‌های عنوان نویسی زیادی وجود دارد.

7_ علامت نگارشی بگذارید

احتمالا این‌هم برای‌تان جالب باشد بدانید که استفاده از علامت‌های نگارشی، یکی از تکنیک های نوشتن تیتر و عنوان جذاب است. (دقت کنید، منظورم از علامت نگارشی فقط علامت سوال و تعجب نیست.)

اما چطور از علامت‌ها استفاده کنیم؟ راستش جواب دقیق این سوال به خود موضوع و عنوان‌تان برمی‌گردد اما اصولا برای

 • نوشتن توصیفات،
 • نوشتن جملات اضافه،
 • نشان دادن احساسات،
 • و…

از علامت‌های نگارشی استفاده می‌کنیم. مثلا:

 • اصول + 7 تکنیک تیترنویسی [افزایش شدید کلیک با تیتر جذاب]
 • راهکارهایی برای درمان ریزش مو در خانه!؟
 • چطور کنکور شیمی قبول شدم! (نکات ناگفته کنکور)

کلام آخر

به عنوان کلام آخر، یادتان باشد اگر در حال نوشتن عنوان برای محتوا یا صفحات سایتی هستید که قرار است در گوگل نمایش داده شوند، حتما از کلمه کلیدی در آنها استفاده کرده و سئو را فراموش نکنید.

راستی، شمایی که تا اینجای مقاله همراه من بودید، پیشنهاد می‌کنم ویدیو وبینار رایگان استفاده از ابزارهای رایگان برای تولید عناوین را از سایت دانلود کنید.

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مطلب با هم کمی در مورد اصول نوشتن عنوان جذاب خواندیم و سپس با 7 تکنیک تیترنویسی آشنا شدیم.  اگر شما هم راهکاری برای نوشتن عنوان جذاب بلدید یا سوالی در مورد مطالب مقاله داشتید، در بخش نظرات منتظر شما هستم.