خیلی‌ها تصور می‌کنند نوشتن متن کپشن صرفا برای افزایش فالوورهاست. اما خب باید بدانیم که پشت نوشتن کپشن اینستاگرام اهدافی دیگری از جمله اینها هم وجود دارد:

  • افزایش بازدید کاربران از هایلایت‌ها و وب سایت،
  • افزایش فروش،
  • افزایش تعامل،
  • و… .

با توجه به اهمیتی که کپشن‌ها در این شبکه اجتماعی دارند، در ادامه می‌خواهم یک سری از اصول تبلیغ نویسی مهم در نوشتن کپشن را به شما آموزش بدهم تا با کمک آنها، راحت‌تر به اهداف تجاری کسب و کارتان در این شبکه اجتماعی برسید. با من همراه باشید.

نوشتن کپشن اینستاگرام؛ متن مناسب برای فالو شدن

احتمالا می‌دانید موفقیت در اینستاگرام، بستگی زیادی به این دارد که چقدر بتوانید تعامل مخاطبان را جذب کنید. منظور از تعامل لایک، اشتراک گذاری، کامنت، ذخیره پست و… است.

نکته مهم اینجاست که علاوه بر محتوای تصویری، کپشن و نوشتن متن در اینستاگرام هم به شدت روی جذب تعامل تاثیر دارد. حالا با این پیش‌زمینه به سراغ اولین تکنیک نوشتن کپشن اینستاگرام برویم:

1_ اول از همه هدف از انتشار هر پست را مشخص کنید

مهم‌ترین چیز برای نوشتن کپشن اینستاگرام، این است که هدف‌تان از انتشار هر پست را بدانید. بعد از این است که می‌توانید یک متن مناسب با آن هدف بنویسید. منظورم از هدف انتشار پست، چیزهایی است که در ادامه به طور خلاصه می‌نویسم:

  • افزایش آگاهی مخاطبان از وجود برند شما، (brand awareness)
  • افزایش فروش محصول،
  • افزایش تعداد فالوورها،
  • جذب تعامل بیشتر برای رفتن به اکسپلور یا دیده شدن در صدر هشتگ‌ها،
  • جذب ترافیک به سایت.

الان که هدف دقیق‌تان را از انتشار پست‌ها می‌دانید، می‌توانید در نوشتن متن اینستاگرام هم عملکرد بهتری داشته باشید. حالا به سراغ تکنیک بعدی برویم.

2_ از جمله اول، نهایت استفاده را ببرید

اگر دقت کرده باشید، در اغلب مواقع زمانی که یک پست اینستاگرام را مشاهده می‌کنید، کمی که صفحه را پایین بیاورید اولین جمله از متن کپشن پست نمایش داده می‌شود. خب این درواقع یک فرصت بسیار طلایی است که باید در کپشن نویسی از آن نهایت استفاده را ببریم. یعنی چه؟

یعنی باید کاری کنیم که مخاطب با خواندن همان خط اول به انجام کاری که هدف ماست ترغیب شود. مثلا اگر هدف‌تان این است که مخاطب پیج‌تان را همان ابتدا فالو کند، بهتر است در خط اول از او برای فالو کردن درخواست کنید. چیزی مثل تصویر پایین:

در مقابل اگر هدف‌تان این است که مخاطب را به مطالعه ادامه متن دعوت کنید، باید در جمله اول یک سوال پرسیده یا موضوعی چالشی را مطرح کنید. دقیقا مثل جمله چالشی مطرح شده در کپشن این پست:

3_ یک CCTA اضافه کنید!

طبق تحقیقاتی که در وب انگلیسی انجام شده، زمانی که از مخاطب به طور مستقیم برای انجام کاری درخواست کنید، احتمال عمل کردن او به خواسته شما افزایش پیدا می‌کند. منظورم از درخواست مستقیم، همان جمله یا متنی است که در آن از مخاطب می‌خواهید پیج‌تان را فالو کرده یا پست‌تان را به اشتراک بگذارد.

در زبان انگلیسی این درخواست را CTA یا CALL TO ACTION می‌گویند که ترجمه‌اش می‌شود “اقدام به عمل”. حالا زمانی که این درخواست را به شکل خیلی واضحی مطرح کنید، درواقع یک CCTA یا CLEAR CALL TO ACTION یا اقدام به عمل “واضح” نوشته‌اید که تاثیر بسیار بیشتری دارد.  منظورم از CCTA دقیقا چیزی مثل درخواست مطرح شده در کپشن پایین است:

همانطور که مشاهده می‌کنید، درخواست این پست علاوه بر واضح بودن، کمی با مابقی متن فاصله داشته و باعث می‌شود مخاطب به راحتی آن را مشاهده کند. دقت کنید، ایجاد CCTA در نوشتن کپشن حرفه ای اینستاگرام تاثیر زیادی در ترغیب شدن مخاطبان دارد، بنابراین از هر ایده‌ای که میتوانید برای جذاب‌تر ساختن این اقدام به عمل‌های واضح استفاده کنید. مثلا استفاده از ایموجی‌ها قبل و بعد از آن، استفاده از متن پررنگ‌تر و… .

4_ مخاطبان خودتان را عادت بدهید

یکی دیگر از نکات مهم در کپشن نویسی برای عکس در اینستاگرام، این است که مخاطبان پیج خودتان را به کپشن خواندن عادت بدهید. چطور؟ خب اگر همیشه پست‌هایی منتشر کنید که کپشن آنها صرفا تبلیغاتی بوده و نکته خاصی برای مخاطب نداشته باشد، کاربران‌تان عادت می‌کنند که اصلا به سراغ کپشن ها نروند.

اما در مقابل اگر حداقل هر از گاهی پست‌هایی مثل پست بالا منتشر کنید که اصل مطلب را در بخش کپشن به مخاطب می‌رساند، به مرور مخاطبان را عادت می‌دهید که قبل از ترک کردن پست شما، نگاهی هم به متن کپشن بکنند.

5_ برای نوشتن کپشن اینستاگرام، از خود اینستاگرام استفاده نکنید!

اگر کمی دقیق نگاه کنیم، زمانی که شما در حال نوشتن متن در اینستاگرام هستید، درواقع در حال “تبلیغ نویسی” کردن هستید! چرا که بالاخره این متن کوتاه کپشن قرار است مخاطبان را به انجام کاری دعوت کند. حالا نکته مهمی که در مورد تبلیغ نویسی وجود دارد، این است که انجام این کار بدون داشتن تمرکز کافی نتیجه خوبی ندارد.

با توجه به همین، پیشنهاد می‌کنم برای نوشتن کپشن اینستاگرام، به سراغ یک محیط دیگر بروید. یعنی به جای اینکه در خود اینستاگرام متن را بنویسید، در برنامه های کپشن نویسی یا حداقل مسنجرهایی مثل تلگرام و واتس اپ آن را بنویسید. چراکه نوشتن در اینستاگرام به دلیل وجود فضای محدود، سخت است. ولی اگر نوشتن کپشن را در تلگرام یا واتس اپ انجام بدهید، می‌توانید به جای نگرانی از محدودیت‌های اینستا، تمرکزتان را روی نوشتن یک متن ارزشمند و جذاب بگذارید. در نهایت هم متن را کپی کرده و به اینستاگرام منتقل می‌کنید.

6_ داستان بنویسید

نه که صرفا بحث کپشن نویسی باشد، درواقع یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها در دنیای محتوا و حتی تبلیغات، داستان گفتن است. اگر بخواهم از تحقیقات علمی شکل‌گرفته پیرامون تاثیرات داستان روی ذهن مخاطبان صحبت کنم، احتمالا باید چند برابر متنی که تا الان خوانده‌اید را بنویسم.

اما اجازه بدهید به طور خلاصه بگویم: ((اگر در کپشن به جای یک متن خشک؛ داستان، تجربه، خاطره و… را نقل کنید، هم مخاطبان را تا انتهای متن با خودتان همراه کرده‌اید، هم تعامل بیشتری جذب می‌کنید و هم آنها را راحت‌تر به انجام کار مورد نظر ترغیب خواهید کرد.))

اگر هنوز به درستی نمی‌دانید که منظور از داستان نویسی چیست، کپشن پایین را مشاهده کنید:

7_ در ازای ارزش، درخواست فالو کنید!

هفتمین و آخرین تکنیک تبلیغ نویسی که در مقاله نوشتن کپشن اینستاگرام به شما توضیح می‌دهم، این است: ((در ازای یک ارزش از مخاطب درخواست فالو شدن کنید!))

درواقع یکی از اشتباهات رایج افراد فعال در اینستاگرام این است که بدون هیچ بهانه‌ای زیر همه پست‌های‌شان می‌نویسند لطفا پیج ما را حمایت یا فالو کنید. اما اگر کمی با ساختار ذهن انسان آشنا باشید، می‌دانید آدم تا زمانی که سودی در انجام کار نبیند، آن را انجام نمی‌دهد.

بنابراین اگر می‌خواهید یک متن مناسب برای فالو شدن بنویسید، حتما بهانه‌ای به دست مخاطب بدهید تا پیج شما را دنبال کند. مثلا: ((برای یادگیری نکات ارزشمند در زمینه موفقیت فردی، پیج ما را دنبال کنید!)) به نظر این یک متن حرفه‌ای‌تر است…

کلام آخر

به عنوان کلام آخر خواستم یک نکته دیگر را در مورد نوشتن کپشن اینستاگرام به شما توضیح بدهم: طبق آخرین اخبارهای منتشرشده در مورد الگوریتم‌های اینستاگرام، هرچقدر مخاطبان زمان بیشتری را برای مشاهده یک پست صرف کنند، احتمال دیده شدن آن در هشتگ‌ها و اکسپلور بالا می‌رود.

بنابراین اگر هنر داستان‌گویی دارید، پیشنهاد می‌کنم هر از گاهی پست‌ها را با کپشن‌های طولانی و البته سبک داستانی بنویسید تا مخاطبان را زمان بیشتری درگیر کنید و ارزش پست را برای الگوریتم‌های اینستا افزایش بدهید.

خب دوستان به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله با هم اصول نوشتن کپشن اینستاگرام، نوشتن متن برای فالو شدن، متن جهت جذب تعامل و… را یاد گرفتیم. اگر سوال و نظری در مورد مطالب این مقاله داشتید، در بخش نظرات منتظرتان هستم.

منابع: